Aktualności

„Szczerość i autentyzm przekazu, wielka kultura słowa, umiłowanie poezji, niepopularnej w dobie bylejakości i panoszącego się w mediach chłamu. Jesteś to propozycja wymagająca skupienia, zatrzymania się. Rzecz dla koneserów, miłośników liryzmu. Warto wybrać się w poetycką podróż wraz z Haliną Poświatowską. Joanna Bejm jest znakomitą przewodniczką po tej (nie zawsze łagodnej, lekkiej i przyjemnej) krainie.” Zapraszamy do zapoznania się z pełną recenzją płyty autorstwa Piotra Peplińskiego, która ukazała się w lutowym wydaniu JazzPress. 

Płyta „Jesteś” znalazła się w zestawieniu najlepszych płyt 2019 r. wg Adama Dobrzyńskiego w dwóch kategoriach: POLSKA PŁYTA JAZZOWA ROKU oraz POLSKA PŁYTA ROKU.

Zobacz podsumowanie roku 2019 wg Adama Dobrzyńskiego TUTAJ.

24 listopada 2019 r. w Teatrze Soho w Warszawie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzyczno-poetyckie „Jesteś” poświęcone Halinie Poświatowskiej w reżyserii Andre de la Cruz. 

W warstwie muzycznej widowisko oparte było na utworach pochodzących z płyty „Jesteś”. W składzie zespołu pojawili się czołowi, polscy muzycy jazzowi: Rafał Stępień – fortepian, Cezary Konrad – perkusja, Paweł Puszczało – kontrabas, Marcin Skaba – skrzypce. Zaśpiewała Joanna Bejm.

Opowieść muzyczną barwiły fragmenty autobiograficznej „Opowieści dla przyjaciela” Haliny Poświatowskiej czytane przez aktorkę teatralną i filmową Romę Gąsiorowską. Wszystko to, wzbogacone piękną oprawą muzyczną i wizualizacjami, stworzyło niezwykłe przedstawienie popularyzujące poezję Haliny Poświatowskiej, nawiązujące do jej kruchego i jednocześnie barwnego życia. W pewnym momencie spektaklu przemówiła sama Halina, recytując dwa swoje wiersze. Publiczność miała okazję wysłuchać jedynego zachowanego nagrania poetki, pochodzącego z archiwów rodziny Mygów.

Właśnie ukazała się recenzja międzynarodowego jazzowego krytyka Adama Barucha, który pisze m. in. „Bejm manages the vocal parts with respect and restrain, which of course is ideal in this case. She is an instrument delivering the poems, which are the focus of this album and she cleverly eschews unnecessary theatrics, which would have spoiled the magic. Considering the fact that this is her debut album, she does a remarkable job.” zapraszam do zapoznania się z całością recenzji TUTAJ

„Od ponad 50 lat lubię czytać wiersze Haliny Poświatowskiej. Nie wiem, jak Ona je pisała, że się nie starzeją. Chyba nie jest łatwo je śpiewać… Kiedy dostałem od Joasi album „Jesteś”, przez chwilę miałem niepokój. A co będzie, jeśli mi się nie spodoba? Podoba mi się bardzo. Joasia i muzycy świetnie sobie poradzili. Tak, jakby te wiersze były tworzone na potrzeby tych właśnie piosenek. Brzmią klasycznie, ale także nowocześnie. Joannie gratuluję, a Państwu – polecam. Marek Niedźwiecki – Trójka.”

24 listopada 2019 r. o godz. 19.00 w Teatrze Soho w Warszawie odbędzie się spektakl muzyczno-poetycki „Jesteś” poświęcony Halinie Poświatowskiej ze specjalnym udziałem Romy Gąsiorowskiej. Wydarzenie promuje płytę „Jesteś” Joanny Bejm, która ukazała się 11 października 2019 r. i jest muzyczną interpretacją 10 wierszy Haliny Poświatowskiej.

Reżyserem spektaklu jest Andre de la Cruz. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Rafał Stępień. W warstwie muzycznej widowisko oparte jest na utworach pochodzących z płyty „Jesteś” Joanny Bejm. Opowieść muzyczną barwią recytacje wybranych fragmentów poezji i prozy Haliny Poświatowskiej w wykonaniu uznanej aktorki teatralnej i filmowej – Romy Gąsiorowskiej. Wszystko to, wzbogacone piękną oprawą i wizualizacjami, tworzy niezwykłe przedstawienie o kruchym życiu Haliny Poświatowskiej i jej silnej osobowości. Skłania do zadumy nad tym, co ważne. Upowszechnia wyjątkową poezję jednej z najciekawszych poetek XX wieku.

Występują:

  • Roma Gąsiorowska – recytacje
  • Joanna Bejm – śpiew
  • Rafał Stępień – fortepian
  • Marcin Skaba – skrzypce
  • Paweł Puszczało – kontrabas
  • Cezary Konrad – perkusja

Muzyka: Joanna Bejm, Marcin Skaba, Sebastian Iwanowicz

Teksty: Halina Poświatowska

Patronat medialny: RDC, RadioPraga.pl, JazzSoul.pl

Sponsorzy: NOMACOM, Koneserzy Wina i Smaku

1o.11.2019 r. , o godz. 16.00 Joanna Bejm gościem  RDC Radio Dla Ciebie.

9.11.2019r. Joanna Bejm gościem targów Audio Video Show na Stadionie Narodowym. Szczegóły 

7.11.2019 r. o godz. 13.30 Joanna Bejm będzie gościem Pawła Sztompke w Muzycznej Jedynce.

19.10.2019 r. o godz. 12.15 Joanna Bejm gościem Marka Niedźwieckiego w audycji Markomania. Posłuchaj wywiadu TUTAJ

17.10.2019 r. o godz. 20.00 – Joanna Bejm w audycji FONOTEKA w Radiu Praga

Posłuchaj wywiadu TUTAJ

Marta Ratajczak (blog Babskim Uchem)

„Poezja Poświatowskiej to delikatna w strukturze tkanina, złożona z subtelności, lekkości i najdelikatniejszych odcieni niewinności i kobiecości. By zmierzyć się z taką siłą… delikatności, zdecydowanie trzeba wielkiego wyczucia, aby nie zdusić detali nadmierną mocą muzycznej oprawy, ani też by – parafrazując muzyką uczucia skryte w słowach, nie obciążyć dzieła przesytem słodyczy. Tym bardziej więc zachwyca doskonałe podejście i zrozumienie tematu zarówno przez autorkę płyty, jak i instrumentalistów. Znakomite aranżacje bogactwem instrumentarium oddają doskonale ulotność klimatu, natomiast interpretacja autorki zdaje się być głosem samej poetki, tak nadzwyczaj czytelnie i zrozumiale przekłada ona nawet ciszę zawisłą pomiędzy słowami pięknych wierszy.” WIĘCEJ…

Dionizy Piątkowski (Era jazzu)

„Trzeba mieć sporą odwagę, by muzycznie zmierzyć się z subtelnościami poezji Haliny Poświatowskiej. Takim heroicznym zapałem odnalazła się – w lirycznych opisach wybitnej polskiej poetki – sugestywna i wpisana niezwykle zgrabnie w narzuconej tekstem liryce wokalistka i kompozytorka Joanna Bejm. Sesja „Jesteś” nie jest typową „ poezją śpiewaną”, lecz albumem rejestrującym nastrój poetyckich skojarzeń ubranych teraz w jazzowo-melancholijną stylistykę. Joanna Bejm nie tylko zapanowała śpiewem nad mądrymi tekstami Poświatowskiej, ale dopełniła je własnymi kompozycjami.” WIĘCEJ…

Singiel „Mówię kocham” znalazł się na 5. miejscu 87 notowania Muzycznej Listy Radia Plus Gryfice. Dziękuję za głosy i zapraszam do kolejnego głosowania.

11 października 2019 r., w 52. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, ukazała się płyta „Jesteś”. Znalazło się na niej 10 wierszy Haliny Poświatowskiej „ubranych” w autorską muzykę Joanny Bejm, Marcina Skaby i Sebastiana Iwanowicza.

13 września 2019 r. – premiera singla „Mówię kocham”.

10 lipca 2019 r. ma premierę klip do singla „Czym ty jesteś” zapowiadającego płytę „Jesteś”,  która ukaże się 11 października 2019 r.

8 lipca 2019 r. – premiera singla „Czym ty jesteś”.